PUPPIES

At the moment we don't have puppies available, next litter we plan in autumn 2015y.

W tej chwli nie mamy szczeniaków , najbliższy planowany miot jesień 2015r.

***

Pierwsze dni życia, okres socjalizacji oraz jakość opieki wywierają znaczny wpływ na zdrowie i temperament szczeniaka. Warto kupić szczeniaka od odpowiedzialnego hodowcy, który zwraca uwagę na zdrowie, urodę oraz charakter rodziców, a także jest w stanie zapewnić dobre warunki odchowu. Dobrze jest odwiedzić hodowlę, żeby zobaczyć, w jakich warunkach trzymane są psy.

Na tym etapie można posłuchać intuicji- jeśli masz wrażenie, że coś jest nie tak- poszukaj innej hodowli. Jeśli polubiliśmy hodowcę, a on nas, to może być początek pięknej współpracy. Nie bójmy się zadawać pytań na temat rasy, stanu zdrowia rodziców. Przygotujmy się też na pytania ze strony hodowcy. Odpowiedzialny hodowca nie będzie chciał na siłę opchnąć nam szczeniaka- będzie szukał dla niego najlepszego z możliwych domów. Odpowiedzialny hodowca na pewno zechce zadać nam kilka pytań odnośnie przygotowania do posiadania psa.

Dobre odchowanie szczeniaków niestety kosztuje. Krycie dobrym reproduktorem, koszty dobrego wyżywienia suki i szczeniaków, opieka weterynaryjna nie są tanie. Jednak w przypadku zakupu szczeniaka cena powinna być sprawą drugorzędną. W tym przypadku sprawdza się stare powiedzenie, że kto tanio kupuje, kupuje dwa razy. Genetyka zawsze jest ruletką i żaden hodowca nie jest w stanie zagwarantować zdrowia szczeniaków, nawet jeśli w ich wychowanie i dobór rodziców włożył maksimum wysiłku. Jednak odpowiednia opieka w czasie ciąży oraz od pierwszych dni życia szczeniąt pomaga w zapewnieniu zdrowego życia.
Wybór szczeniaka, który będzie członkiem naszej rodziny powinien być mądrą inwestycją.

Koszt zakupu szczeniaka to nie jedyne wydatki, które trzeba brać po uwagę. Szczeniak potrzebuje wyposażenia: legowiska, zabawek, misek, kosmetyków, smyczy i obroży. Do tego dochodzi koszt opieki weterynaryjnej (jeśli mamy szczęście, ograniczy się do szczepień i wizyt kontrolnych) oraz wyżywienia. Niewychowany pies jest utrapieniem dla nas i sąsiadów, dlatego szkolenie jest koniecznością. Jeśli mamy doświadczenie, możemy go wyszkolić sami. W przeciwnym wypadku możemy skorzystać ze szkoleń prowadzonych przez specjalistów, co pomaga, ale kosztuje.

Bardzo orientacyjny koszt utrzymania Berneńskiego Psa Pasterskiego to około 300zł  złotych miesięcznie, przez 12 miesięcy i co najmniej 7-8 lat lat. Wchodzi w to koszt wyżywienia, pielęgnacji, podstawowej opieki weterynaryjnej i podstawowego wyposażenia. W przypadku psa wystawowego wymagającego specjalnej pielęgnacji koszty te są wyższe.

Pies nie tylko kosztuje, ale także wymaga troski i czasu. Codzienne spacery, pielęgnacja, wizyty u weterynarza czy groomera. Czy starczy nam na to czasu? Pies lubi regularność i ustalony rytm życia. Czy jesteśmy w stanie mu to zapewnić? Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa dobrze jest się zastanowić. Świadomie podjęta decyzja gwarantuje szczęście zarówno nam, jak i naszemu psu.



W naszej hodowli maluszki są wychowywane w domu w ciągłym kontakcie z ludźmi i pozostałymi zwierzętami (nie stosujemy kojców). Przy wychowaniu szczeniąt ogromną wagę przywiązujemy do właściwej socjalizacji dostarczając im bodźców i neurostymulując od pierwszych dni życia. Dzięki czemu pewniej stąpają w dorosłe życie.

W wieku 7. tygodni szczenięta przechodzą test predyspozycji psychicznych (np. pies dogoterapeuta) Szczenięta w naszej hodowli są czipowane. Nowy właściciel podpisują umowę kupna -sprzedaży , która  zawiera wymagania odnośnie sposobu opieki nad zwierzęciem oraz postępowaniem w przypadku, gdy nowy właściciel źle traktuje psa.

Właściciele otrzymują książeczkę zdrowia lub paszport z numerem czip, potwierdzonymi odrobaczeniami i szczepieniami  oraz metrykę uprawniająca do wyrobienia rodowodu,  wydaną przez Związek Kynologiczny w Polsce oraz wyprawkę z karmą.

 i na koniec..



Uwaga
Po zmianie Ustawy o ochronie zwierząt, od 1.01.2012 r. powstają organizacje, stowarzyszenia czy kluby stworzone dla potrzeb pseudohodowców. "Rodowody" tych organizacji są fikcyjnymi dokumentami (psy nie mają udokumentowanego pochodzenia,a więc mogą nie być rasą za którą są podawane).
Co więcej psy z tych organizacji nie uczestniczą w żadnych wystawach, nie są więc oceniane przez kynologów z odpowiednim doświadczeniem.
Odradzam kupowanie zwierząt od osób, dla których zysk jest najważniejszym kryterium hodowli.